Pouť do Kočí, Luže a Budislavi

V sobotu 11. května 2024 se opět po roce konala farní pouť. Tentokrát jsme navštívili Kočí, Chlumek u Luže a Budislav.

Naše cesta začala kolem osmé hodiny ranní na Havlíčkově náměstí, kde byl přistaven autobus. První zastávka byla v Kočí, kde na nás čekal chrudimský arciděkan a okrskový vikář vikariátu Chrudim v jedné osobě Jan Šlégr, který nás provedl dřevěným goticko-renesančním kostelem svatého Bartoloměje. V tomto kostele se nacházejí velmi pěkné fresky. Na kůru kostela se nacházejí na zdech zajímavé nápisy, např.: „Chcete-li pomsty Boží ujíti: hleďte se ochrany boží, pobožně chovati, zanechte čtveráčení, spaní a zevlování, hleďte raději pobožného modlení“. Mnohé ale zaujala také nedaleká krásně rozkvetlá skalka. Poté jsme přejeli na Chlumek u Luže, kde jsme nejprve slavili s našimi kněžími Jiřím Vojtěchem Černým a Stanislavem Jílkem mši svatou v poutním kostele Panny Marie Pomocnice na Chlumku. Po mši svaté – při níž jsem ministroval v jezuitské klerice a spadl jsem ze sedes – následoval vyčerpávající výklad o velmi bohaté a zajímavé historii kostela od zdejšího kostelníka p. Jiráska. Poté jsme se přesunuli na lužské náměstí do restaurace Na Kovárně na oběd. Na výběr byl řízek s bramborovým salátem a vepřo – knedlo – zelo.  Závěr naší farní poutě jsme prožili v Budislavi v ekumenickém kostele Boží Lásky, který je ve vlastnictví obce a byl postaven před 20 lety podle návrhu Jany Vohralíkové, která se proslavila tím, že v letech 2023 až 2024 působila jako vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Petra Pavla. Vzhledem k tomu, že kostel je ekumenický, není zde umístěn tabernákl s eucharistií. Kostel se nachází na skále a je od něj pěkný výhled do okolí. Někteří zvládli i procházku obcí. Cestou do Budislavi jsme projeli přes území tří okresů Pardubického kraje (okres Chrudim, okres Ústí nad Orlicí a okres Svitavy). Pan řidič, který se nenechal ničím rozhodit, nás zase bezpečně dovezl do Havl. Brodu. Díky Bohu za tuto vydařenou farní pouť i za velmi pěkné počasí!

Jan Pavlík mladší