Krakov 2016

Krakov 2016 logo

Chystáš se do Krakova? Tady se dočteš praktické informace a rady, které se určitě budou hodit 😉

Z historie světových dnů mládeže

Světové dny mládeže vznikly v roce 1984 na Květnou neděli. Papež Jan Pavel II. svolal římskou mládež, aby s ním slavila Svatý rok vykoupení. Jejich nadšení překonalo všechna očekávání. Když byl rok 1985 vyhlášen Organizací spojených národů za rok mládeže, napsal papež mladým po celém světě list a brzy začalo dobrodružství Světových dní mládeže.

Tyto Světové dny mají za cíl ukazovat světu živou víru ve zmrtvýchvstalého Krista. Mají také podporovat angažovanost mladých v církvi, radost z víry a také být místem setkání mladých věřících z celého světa.

Setkání se konají jednou za 2-3 roky.
Místa:

• 1987 Buenos Aires – Argentina
  • 1989 Santiago de Compostela – Španělsko
  • 1991 Čenstochová – Polsko
  • 1993 Denver – USA
  • 1995 Manila – Filipíny
  • 1997 Paříž – Francie
  • 2000 Řím – Itálie
  • 2002 Toronto – Kanada
  • 2005 Kolín n/R – Německo
  • 2008 Sydney – Austrálie
  • 2011 Madrid – Španělsko
  • 2013 Rio de Janeiro – Brazílie
  • 2016 Krakov – Polsko
Základní informace

Mottem letošního setkání je úryvek Matoušova evangelia: „Blahoslavení MILOSRDNÍ, neboť oni dojdou milosrdenství.“

Komu je setkání určeno?
Mladým lidem z celého světa, kteří se chtějí setkat a něco společně prožít. Doporučený věk je od 16 do 30 let.

Datum setkání:

• 20. – 25. července 2016 – Dny v diecézi
  • 25. – 31. července 2016 – Světové dny mládeže v Krakově

Z naší farnosti plánujeme se spolčem pouze pobyt v Krakově.

Registrace

Vzhledem k velikosti akce je potřeba se přihlásit co možná nejdříve. Pokud to tedy provedete do konce dubna, cena setkání bude levnější. Možnost registrace se uzavírá 30. června. Přihlášky naleznete na stránkách https://signaly.bluepro.cz/krakov/index.php.

Z naší farnosti se každý bude registrovat sám, cestu a všechno ostatní pak domluvíme společně.

Mladší 18-ti let musí mít doprovázející osobu starší 18 let a stejného pohlaví, která za ně po dobu pobytu bude zodpovídat. Pokud nikoho takového nebudete moci sehnat, ozvěte se Damiánovi, nebo Jirkovi Kletečkovi (jiri.kletecka@gmail.com, 737981068).

Doprava

Do Krakova se pojede hromadně z Hradce Králové. Jako při minulých setkáních bude dodržován princip solidarity, tzn. cena dopravy je pro účastníky z celé ČR stejná.

Je možné jet i individuálně, ale je potřeba počítat s tím, že organizátoři SDM ani čeští organizátoři nezajišťují parkování.

Ubytování a strava

• Předprogram – snaha bydlet v rámci farnosti v rodinách
  • Hlavní program – snaha ubytování v rodinách, také školy, sály,…
  • Pod širým nebem – po vigilii 30. – 31. 7.

V rodinách se bude spát minimálně po 2 lidech, stejného pohlaví, ve školách budou spát kluci a dívky zvlášť. Spát se bude po celou dobu ve spacáku.

Strava
Stravování bude během celého pobytu zajištěno pro všechny registrované.

V Krakově pak bude možné, tak jako v Madridu nebo Riu, chodit na obědy a večeře do místních restaurací a ochutnávat místní speciality.

Bude zajištěna také bezlepková strava.

Program ve Świdnické diecézi

• Středa 20. 7. – ,,Mladí – mladým“ (společné posezení u táboráku)
  • Čtvrtek 21. 7. – Výlety po okolí, venkovní hra, ochutnávka polských jídel a různé workshopy; večer chval
  • Pátek 22. 7. – Křížová cesta
  • Sobota 23. 7. – Setkání ve Wroclavi
  • Neděle 24. 7. – Návštěva poutních mariánských míst (Vambeřice, Bardo, …), poznávání kulturních a hudebních tradic
  • Pondělí 25. 7. – Mezinárodní mše svatá ve Świdnici a rozeslání, odjezd do Krakova

Program v Krakově

• Pondělí 25. 7. – Příjezd do Krakova, večerní setkání v Českém národním centru
  • Úterý 26.7. – Česká katecheze v Českém národním centru, uvítací mše svatá s kardinálem Dziwiszem
  • Středa 27.7. – Poutní katecheze, festival mládeže
  • Čtvrtek 28.7. – Katecheze v Českém národním centru, festival mládeže, přivítání papeže Františka
  • Pátek 29.7. – Katecheze v Českém národním centru, festival mládeže, křížová cesta
  • Sobota 30.7. – Mše svatá v Českém národním centru a pouť na místo Vigílie – Campus misericordiae, Vigílie s papežem
  • Neděle 31.7. – Závěrečná mše svatá se Svatým otcem, vyslání, oznámení místa dalšího konání SDM

Festival mládeže
Každé odpoledne od úterý do pátku bude v celém Krakově probíhat festival mládeže, během kterého bude možnost navštívit nejrůznější akce:

• Modlitby, večer chval, křížová cesta, adorace
  • Umělecké a kulturní aktivity
  • Koncerty, přednášky, divadlo, tanec, film, výstavy, workshopy
  • Sportovní aktivity (fotbal, breakdance, rugby, streetball)
Cena

Cena, kterou budeme za setkání platit, je dotovaná Českou biskupskou konferencí a celostátní sbírkou, která proběhne v neděli 6. března v kostelích.
Krakov cena

Cena zahrnuje: dopravu autobusem, balíček poutníka (nocleh, strava, doprava po Krakově), fond solidarity.

Sleva pro více dětí z jedné rodiny: na 2. dítě 25%, třetí a další dítě z rodiny 50% z celkové ceny.

V případě finančních problémů kontaktujte kněze ve farnosti, kaplana pro mládež nebo Diecézní centrum pro mládež.

Cestovní pojištění si každý zařizuje sám.

Účast jen na závěrečný víkend s vlastní dopravou:

A)    pobyt od pátku do neděle 29. -31.7. (poutnický balíček, ubytování, strava, doprava po Krakově,fond solidarity) 2300 Kč

B)    pobyt pouze v sobotu a neděli 30. – 31. 7. (poutnický balíček, doprava po Krakově, fond solidarity) 1250 Kč

[slideshare id=58266769&doc=krakov-2016-160215093005]

Krakov 2016